Nezávazná poptávka

FACEBOOK

CZ

 
CZ
 
EN
 
DE
 
FR
 
SK
 
Profi zóna

Magazín

Nové produkty, technologie nebo tipy, jak volit a pečovat o stínicí techniku.
Čtěte novinky od CLIMAXU.

 

Jak vybrat markýzu a nespálit se?

Facebook share
 

02.05.2017

Trendy
 

Správně zvolená markýza dokáže s domem, balkonem i terasou neuvěřitelné věci. Abyste se ve světě markýz dobře orientovali a vybrali tu pravou, připravil pro vás Climax všechny nejdůležitější informace. Zajímejte se především o použité materiály, pohon, uložení látky, její impregnaci a trvanlivost.

Kazeta dokonale ochrání látku

Klasické uložení látky spočívá v tom, že látka je navinuta na hřídeli a není nijak chráněna před rozmary počasí. Prší na ni, sněží i svítí slunce. Vhodnějším způsobem uložení látky je zakrytí hřídele hliníkovou stříškou, která ji shora chrání proti dešti. Oblíbeným modelem, který v sobě spojuje jednoduchost, kvalitu i příznivou cenu, je markýza Klasik.

Kazeta dokonale ochrání látku

Moderní rodinné domy nebo terasy si ale rozhodně zaslouží kazetovou markýzu, která je tím nejlepším, co na trhu můžete dostat. Vybírat můžete z modelů Scrigno, Segno nebo Kaseta. Všechny působí nenápadně, mají jednoduchý minimalistický design a látka ukrytá v kazetě je dokonale chráněna. Právě díky kazetě si látka déle uchová své barvy. Kazetová markýza uzavře látku ze všech stran a ochrání ji i před mechem, plísněmi či výkaly ptáků. Odolná kazeta a ramena jsou vyrobeny z kvalitních slitin hliníku a povrchově upraveny metodou práškového lakování.

 

Na terasu i balkon

Markýzy můžeme běžně kotvit jak na stěnu, tak do stropu. A vybrané typy také na krokvové konzoly, pokud není jiná možnost. Už při volbě umístění markýzy musíme myslet také na její připojení k elektrické síti, a to v případě jejího pohodlnějšího motorického ovládání. Umístění markýzy byste měli vždy konzultovat s odborníkem. Kdo se chce do instalace pustit sám, tak jedině na vlastní riziko.

Aby slunce nízko nad horizontem markýzu nepodsvěcovalo, doporučujeme u markýz Klasik a Kaseta výsuvný volán, který může mít výšku až 150 cm. Proti nízkému podvečernímu slunci nás na terase spolehlivě ochrání také boční látková clona Sida. Jde o látkovou clonu, která se kotví na fasádu domu a při vytažení se upevní na protější stěnu nebo stojan.

 

Jeden klik a máte slunce pod kontrolou

To poslední, co chcete dělat v horkých dnech, je točit obtížně ovladatelnou klikou. Ovládejte svou markýzu pomocí smartphonu nebo dálkového ovládání. Stačí jeden klik a markýza zajistí příjemný stín. Motorické ovládání je oproti tomu manuálnímu plynulejší a šetrnější ke konstrukci. Pro majitele je jednodušší a komfortnější. Motorické ovládání markýz odstraňuje fyzickou námahu a hlavně ji chrání před nepříznivými vlivy počasí.

 

 

 

Fouká-li vítr, větrné či otřesové čidlo markýzu zatáhne, což ji ochrání před nadměrným namáháním a poškozením. Toto opatření výrazně zvýší její životnost. Naopak, pokud slunce svítí příliš intenzivně, sluneční čidlo vyšle signál a markýza se vysune. Terasa a interiér domu jsou díky markýze včas ochráněny před nežádoucím slunečním zářením i horkem. To, že majitelé nechají markýzu vytaženou i přes den v době své nepřítomnosti, není nijak překvapivé. Zastínění totiž chrání před sluncem nejen osoby, ale také například dlažbu na terase. Ta má jednu velmi nepříjemnou vlastnost - akumuluje teplo. Večer, když majitelé přijdou domů a chtějí vyvětrat, čeká je po otevření okna či dveří místo osvěžení horko, jež sálá do místnosti.

 

 

Když se zvedne vítr, čidlo automaticky zasune vaši markýzu s nosným profilem nebo kazetovou markýzu.

 

 

Látka, co vydrží

Kvalitní impregnace zaručí, že markýzou neproteče voda. Ovšem nesmíme zapomínat, že markýza není deštník, ale stínicí prvek. V Climaxu používáme vysoce kvalitní rakouské látky, které vydrží jemný deštík, ale nikoliv déšť. Při dešti je nutno markýzu vždy stáhnout. Zde nepomůže ani sebekvalitnější látka s impregnací.

 

5 tipů, jak vybrat ten správný vzor

Markýza by měla ladit s barvou fasády, tvarem domu či střechy. Záleží ale, zda chceme markýzu zvýraznit jako dominantní designový prvek fasády, nebo naopak doladit k fasádě, provedení oken či dalším stínicím prvkům. K moderním, funkcionalisticky pojatým rodinným i bytovým domům je vhodný například nový typ markýzy Segno, jejíž hranatý design kazety je dílem italských návrhářů.

 

Výběr látky na venkovní markýzu většinou přichází nakonec. Ponoříme se do vzorníků a vybíráme, co se nejvíce hodí k fasádě, oknům nebo celkovému ladění domu. Pamatujte, že látky vždy vybíráme ze vzorníku proti světlu.

 

  1. V Česku jsou nejoblíbenější odstíny žluté, hnědé a zelené. Modrá barva je pak otázkou spíše jižních nebo severských států.
  2. Trendy jsou odstíny šedé, které skvěle pasují k moderní architektuře. Jednobarevné látky jsou nadčasové, moderní a velmi univerzální.
  3. Raději než křiklavé žluté látky s pruhy volte decentní proužky „tón v tónu" nebo tzv. mikroproužky.
  4. Tmavé odstíny přitahují více slunce, ale zároveň více zatemňují. A není na nich tolik viditelných prach a nečistoty.
  5. Světlé barvy rozzáří jak terasu, tak interiér. Ale pozor - žlutá barva přitahuje hmyz.

 

Více informací a inspirace najdete na www.climax.cz.

 

Zpracovala Jana Čadová, tisková mluvčí

 
 
 

Štítky

DesignBydleníRozhovoryVšechny zprávy

Může Vás zajímat

 
Bioklimatická pergola

24.03.2017

Bioklimatické pergoly jsou nejmodernějším typem zastřešení terasy. V současné době patří ke špičce na trhu.

Podpora architektů z celého světa

01.02.2017

Stali jsme se jedním z hlavních partnerů celosvětové soutěže architektů INSPIRELI Awards, která podporuje mladé talenty v oblasti architektury napříč celým světem, od Afriky až po Aljašku. Do letošního druhého ročníku se zapojila více než tísícovka nadějných architektů a designerů z 99 zemí světa.

Barevné trendy ve stínění 2017

02.02.2017

Stejně jako se každým rokem obměňují módní trendy v našich šatnících, své trendy má i venkovní a vnitřní stínění.

 
 
 
 

žaluzie, rolety, markýzy, sítě proti hmyzu

  SERVIS CLIMAX a.s., Jasenice 1253, 755 01 Vsetín
800 100 967, sekretariat@climax.cz
 

Facebook  Youtube  LinkedIn

 

Obchodní podmínky | Reklamační řád | Povinně zveřejňované informace | Tiskové zprávy | Certifikáty

 

© Copyright 2017 SERVIS CLIMAX, a.s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu SERVIS CLIMAX, a.s. zakázáno.