Nezávazná poptávka

FACEBOOK

CZ

 
CZ
 
EN
 
DE
 
FR
 
SK
 
Profi zóna

Magazín

Nové produkty, technologie nebo tipy, jak volit a pečovat o stínicí techniku.
Čtěte novinky od CLIMAXU.

 

Češi jsou voyeuři a nebojí se to přiznat

Facebook share
 

03.06.2019

Trendy
 

Téměř polovině obyvatel naší republiky je vidět do oken a 80 % z nich to vadí. Své sousedy rád šmíruje každý třetí Čech. Nejčastěji pozorují běžný chod cizích domácností (32 %), ale i převlekání sousedů (19 %), jejich hádky (18 %) a v 6 % případů dokonce i sex.

To jsou některá zjištění z peprného průzkumu Češi a voyeurismus, který si nechala zpracovat společnost Climax, největší český výrobce stínicí technicky. Online průzkumu se v dubnu letošního roku zúčastnilo prostřednictvím Českého národního panelu 1007 Češek a Čechů starších 18 let.

 

Nejvíce šmírují mladí muži z velkých měst

Reprezentativní průzkum voyeurismu ukázal, že častěji šmírují muži (40 %) než ženy (36 %). Pro někoho možná překvapivě, protože obecné klišé říká, že zvědavější jsou ženy. Nejčastěji šmírují přes okna mladí lidé ve věku 18-29 let (49 %). Naopak nejméně do soukromí cizích nahlížejí lidé starší 60 let (30 %).

Voyeurismus převažuje ve velkých městech, kde se 45 % respondentů dívá ostatním do oken. Je to dáno přibývající nahuštěnou zástavbou, kdy je vidět do oken ne jednomu, ale dokonce desítkám dalším. Nejčastěji se oběti voyeurismu brání proti šmírování pořízením stínění na okna (15 %).

„Lidé si pořizují stínění stále častěji nejen kvůli ochraně před sluncem, ale i ochraně svého soukromí. Zejména lidé ve městech si uvědomují, že jim je vidět domů, a chtějí tomu předejít, což nám potvrdil i náš průzkum. Celých 69 % populace si pořídilo stínicí techniku, aby chránilo svoje soukromí," informuje Filip Šimara, obchodní ředitel společnosti Climax.

 

Čechy baví sledovat převlékání, hádky i sexuální hrátky sousedů

Z průzkumu pro Climax vyplynulo, že Čechům stačí sledovat přes okna běžný chod domácnosti svých sousedů (32 %), jako je třeba vaření a úklid. Téměř pětina respondentů se netajila tím, že ráda pozoruje hádky nebo jak se jejich soused či sousedka převléká. 6 % populace přiznalo, že když mají štěstí, sledují přes okna sex a něžnosti.

 

Nejvíce šmíráků i obětí je v Praze, slušňáci žijí na Severní Moravě

Zajímá vás, jak si vedou jednotlivé regiony České republiky a jaká jsou jejich „nej"? Jenom v Praze se dívá do oken sousedům téměř půl milionu respondentů (43 %), což je nejvíce šmíráků připadajících na jeden region. Není tedy překvapivé, že jejich oběťmi se stala více než třetina Pražanů (37 %). Z celé republiky je zde nejčastěji baví sledovat hlavně domácí hádky a sex.

Pozorovat sex a hádky ostatních naopak nejméně zajímá obyvatele Severní Moravy a Slezska. Zároveň si ze všech regionů v republice nejvíce chrání svoje soukromí. 18 % regionu si pořídilo stínění jako ochranu proti šmírování.

Střední Čechy jsou regionem, kde je vidět do nejvíce domácností, a to skoro polovině (48 %). V celé republice si zde nejvíce šmíráků libuje ve sledování osobní hygieny a převlékání. Naopak více než polovina obyvatel Plzeňského a Jihočeského kraje (57 %) i Vysočiny s Jihomoravským krajem (60 %) přiznala, že vidí sousedům do oken.

Své soukromí si rádi střeží na Liberecku a Královéhradecku. 38 % zde vadí, že jsou šmírováni. Kdyby se přestěhovali do Karlovarského či Ústeckého kraje, možná by se jim ulevilo, protože tu žije nejméně šmíráků (30 %) a je to také region, kde je nejméně vidět do domácností (33 %).

Ani Střední Morava se nebojí šmírovat a být šmírována. Nejčastěji tu lidé sledují běžný chod domácností sousedů. Těm to zřejmě příliš nevadí, protože pouze 10 % z nich si pořídilo na okna stínění.

 
 
 

Štítky

DesignBydleníRozhovoryVšechny zprávy

Může Vás zajímat

 
Bioklimatická pergola

24.03.2017

Bioklimatické pergoly jsou nejmodernějším typem zastřešení terasy. V současné době patří ke špičce na trhu.

Barevné trendy ve stínění 2017

02.02.2017

Stejně jako se každým rokem obměňují módní trendy v našich šatnících, své trendy má i venkovní a vnitřní stínění.

Podpora architektů z celého světa

01.02.2017

Stali jsme se jedním z hlavních partnerů celosvětové soutěže architektů INSPIRELI Awards, která podporuje mladé talenty v oblasti architektury napříč celým světem, od Afriky až po Aljašku. Do letošního druhého ročníku se zapojila více než tísícovka nadějných architektů a designerů z 99 zemí světa.

 
 
 
 

žaluzie, rolety, markýzy, sítě proti hmyzu

  SERVIS CLIMAX a.s., Jasenice 1253, 755 01 Vsetín
800 100 967, sekretariat@climax.cz
 

Facebook  Youtube  LinkedIn

 

Obchodní podmínky | Reklamační řád | Povinně zveřejňované informace | Tiskové zprávy | CertifikátyZásady zpracování osobních údajů

 

© Copyright 2017 SERVIS CLIMAX, a.s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu SERVIS CLIMAX, a.s. zakázáno.