Nezávazná poptávka

FACEBOOK

CZ

 
CZ
 
EN
 
DE
 
FR
 
SK
 
Profi zóna

Magazín

Nové produkty, technologie nebo tipy, jak volit a pečovat o stínicí techniku.
Čtěte novinky od CLIMAXU.

 

Česká technologie míří do vesmíru

Facebook share
 

01.04.2019

Aktuality
 

Climax, největší český výrobce stínicí techniky, se zařadil mezi dvacítku tuzemských firem zabývajících se vývojem a výrobou kosmických technologií. Vsetínská společnost úspěšně dokončila zakázku na celokovový stínicí systém pro 17 oken Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Climax během tří let vyvinul a úspěšně otestoval žaluzie Protal se zesílenými lamelami a ochranou proti vesmírnému záření.

„Naše žaluzie fungují na Mezinárodní vesmírné stanici vlastně jako kosmické okenice. Uzavřený pancíř žaluzií Protal, které vyvinuli kolegové v našem vývojovém centru ve Vsetíně, odolá i těžko představitelným extrémním podmínkám na oběžné dráze Země. Na jeho povrch jsme nanesli speciální vrstvu za použití nanotechnologií," říká David Žabčík, generální ředitel společnosti Climax. Na technologicky náročné výrobě se podíleli experti z Česka i Francie a Švýcarska, kde má firma dceřiné společnosti.

 

Zastíní a ochrání před zářením

I jednodenní pobyt ve vesmíru je pro lidský organismus náročný, natož pak několikatýdenní mise. Dopravní letadla dnes létají ve výškách nad 10 kilometrů, kde už tolik atmosféry nezůstává a kosmické záření působí na personál i cestující v letadle. Ještě významnější je vliv tohoto záření mimo atmosféru země. V kosmickém prostoru žádná ochrana není a okna stanice navíc poškozuje vesmírný prach. Protal je proto vyrobený z 60 mm silné slitiny hliníku a lithia a splňuje nejvyšší třídu odolnosti číslo 6.

Nízká gravitace má navíc negativní dopad na spánek a posádky tak často trpí ve stavu beztíže nespavostí. Za jediný den navíc zažije ISS 16 východů a západů slunce. Posádka si proto v nočních hodinách dopomáhá zatahováním žaluzií na oknech, aby uvnitř vytvořila dojem tmy.

„Vlastní výrobu pro vesmírný průmysl doprovází spousta testování, ať už v termální komoře, ve vakuové komoře, vibrační testy, testy životnosti nebo testy mechanické. Celý projekt trval tři roky a objem požadavků byl nesmírně velký. Jsme ale velice hrdí, že můžeme být malou

součástí společného projektu pěti kosmických agentur NASA, Roskosmos, JAXA, CSA a ESA,"
říká David Žabčík, generální ředitel společnosti Climax.

Tato tisková zpráva je aprílový žertík. Ale kdo ví, kde budeme instalovat žaluzie za pár let. :-)

 
 
 

Štítky

DesignBydleníRozhovoryVšechny zprávy

Může Vás zajímat

 
Podpora architektů z celého světa

01.02.2017

Stali jsme se jedním z hlavních partnerů celosvětové soutěže architektů INSPIRELI Awards, která podporuje mladé talenty v oblasti architektury napříč celým světem, od Afriky až po Aljašku. Do letošního druhého ročníku se zapojila více než tísícovka nadějných architektů a designerů z 99 zemí světa.

Barevné trendy ve stínění 2017

02.02.2017

Stejně jako se každým rokem obměňují módní trendy v našich šatnících, své trendy má i venkovní a vnitřní stínění.

Bioklimatická pergola

24.03.2017

Bioklimatické pergoly jsou nejmodernějším typem zastřešení terasy. V současné době patří ke špičce na trhu.

 
 
 
 

žaluzie, rolety, markýzy, sítě proti hmyzu

  SERVIS CLIMAX a.s., Jasenice 1253, 755 01 Vsetín
800 100 967, sekretariat@climax.cz
 

Facebook  Youtube  LinkedIn

 

Obchodní podmínky | Reklamační řád | Povinně zveřejňované informace | Tiskové zprávy | Certifikáty

 

© Copyright 2017 SERVIS CLIMAX, a.s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu SERVIS CLIMAX, a.s. zakázáno.